
Найдивовижніше місце України. Варто того, щоб їхати туди у будь-яку пору року. Вже тиждень ходжу із мрією туди поїхати. Знайшов старий текст, який писав як супровід відзнятої ще кілька років тому фотовиставки. Публікую тут його і кілька фото з тих 50, які відібрав для неї.

Туман сховав все, що знаходилось вже за кілька кроків від мене. Теоретично я мав бачити величну панораму – від Аю-Дагу і до Нового Світу. Практично – я не бачив вже третю людину, яка долала схил гори попереду. До того ж у моєму заплічнику лежав старий радянський намет, який вночі встиг всмоктати з туману стільки вологи, що важив кілограмів з п’ятнадцять. А надмірна вага за плечима, авжеж, аж ніяк не робить сприйняття краси цього світу жвавішим, тим більш, що красу цю ховало сіре вогке запинало. До того ж, я не мав зеленого уявлення, чи ми вірним шляхом ідемо. Єдиною ознакою нашого руху у просторі була пожухла торішня трава на узбіччі плаю. Але щоби зорієнтуватися на місцевості такого орієнтиру було трохи замало. Ми сходили на Демерджи. І перше враження від цієї гори було безрадісним.

Нарешті, у тумані означився примарний синьо-сизий контур однієї зі скель Корони Демерджи – південної підвершини гори. Загальну похмурість моїх супутників не змогла перебороти навіть впевненість у вірності напрямку нашого руху, що з’явилася завдяки появі цього орієнтиру. Та раптом, на скелі з’явилося бліде золотаве сяйво – спочатку ледь помітне, а згодом все більш яскраве. Це було, ніби у повітрі кипіло розтоплене золото. Мабуть, так являються янголи... Неймовірнішого видовища я не бачив. Іще за мить запону туману зірвала ніби чиясь невидима рука: як до того видно було не більш ніж на десяток-другий метрів, аж тут – до обрію і за обрій! Попереду здіймалися скелі. За ними – на кілометр униз розверзлося урвище. А внизу було море, і у морі на хвилях грало полисками сонце. Так я закохався у Демерджи.

Вищі сили не шукають простого шляху. Щоби підняти з моря камінь на гору, їм дане зруйнувати гору, обточити її уламки у хвилях морського прибою, висушити море та підняти з його глибин новий гірський масив. На його вершині лежатиме той самий камінь. Такою є коротка історія Демерджи – мабуть, найкрасивішого місця України, в якому, немов у дзеркалі, відобразився увесь світ: Японія та Південна Франція, Іспанія та Нова Зеландія, Туреччина та Шотландія.


Якщо встати в Алушті спиною до моря – прямо побачите грандіозне шатро Чатир-Дагу, праворуч, ближче до узбережжя підступає Демерджи. Гора ця Еверестові десь по щиколотку – усього 1239 метрів над рівнем моря, але з Алушти виглядає поважно, велично і навіть неприступно. На Демерджи я приїжджав п’ять разів: коли лише на один день, а коли на тиждень. За цей час я, мабуть, не менш дюжини разів сходив на Гору. Навряд чи це можна порівняти із зусиллями, що потрібні для сходження на той самий Еверест, та якщо скласти ті кілометри, які я мав здолати – цілком гімалайська висота виходить. Вперше на цю гору я зійшов у 1998 році у складі студентського гурту. Того разу ми буквально бігом спустилися з Демерджи через Долину Привидів, оглянули руїни замку Фуна, і почимчикували далі. Та Демерджи не відпускала, примушуючи повертатися до неї знову і знов. І кожного разу Демерджи обдаровувала мене своїми дивами.

Наступного разу, коли незбагненні манівці долі привели мене до Демерджи, я запропонував своїм супутникам переночувати на вершині. Сказати, що вони зраділи, я не можу, адже весна того року дещо затрималась, тож навряд чи варто було чекати на те, що ніч буде ніжною. Та сила людського слова – то наймогутніша річ!
Ніч на вершині пройшла без неприємностей та несподіванок, аж на ранок трапилося... На світанку сонце зійшло не круглим! Спочатку з-за обрію з’явився прямокутник, потім прямокутник перетворився на гриб, і навіть потім сонце вдавалося скоріш овальним. Дива на цьому не закінчилися. Щоправда, розповідати про це доводиться вже зі слів моїх супутників.

По світанку ми розбрелися по околицях нашого табору. Сергій Рябінін вирішив піднятися на вершину, Віктор Кофанов натхненно і заповзято знімав чи то примули, чи то сон-траву, а я – помаранчеві скелі Корони Демерджи на тлі іще засніженої Бабуган-Яйли. Сергієвого крику я не почув. А ось Віктор, запевнював потім, що в нього ледь не зупинилося серце... Коли він прибіг на крик, Віктор побачив Сергія у дуже збудженому стані – той вказував рукою на Чатир-Даг. Там, над горою височіли... дві пари ніг!
На Демерджи можна побачити дивовижне явище, яке споріднене із міражами. Якщо встати на світанку на її вершині, то вранішнє сонячне проміння спроектує твою фігуру на хмари, які майже завжди в’юняться над вершиною сусідньої гори. Власне очевидцем цього і був Сергій: піднімаєш руку – і твій гігантський двійник відповість тобі вітанням... Та триває це явище лічені миті: Сергій побачив свого двійника на повний зріст, а ось Віктор – тільки ноги!



Та кожного року ці ж сили “від’їдають” від Демерджи по 2 міліметри. Ніби дрібничка – та за сто років зникає 20 сантиметрів, за тисячоліття – 2 метри, а через мільйон років (мить проти Вічності) від Демерджи не залишиться і решток. Але акт Творення триває і далі. Щось воно буде…
Ах,так ты все таки поверил, что я видел!!!
ВідповістиВидалитиСергей Рябинин
Серёжа! Я не поверил. :) Я просто записал Твои слова! :)))
ВідповістиВидалитиНе мог же я написать, что это была дикая галлюцинация! :))))